Hrozí bankovní krize? Jak se tomu bránit? (17. březen 2023)

V posledních dnech obletěly svět nepříjemné zprávy týkající se bankrotu několika amerických bank (Silicon Valley Bank, Signature Bank a Silvergate Capital). Je možné, že bankroty bank nastanou i v Evropě? A jak se proti tomu chránit?


Historie a současnost

V roce 2008 jsme zažili jednu z nejvíce rozsáhlých finančních krizí v moderní historii. Krize se začala projevovat v roce 2007, ale vrcholu dosáhla v září 2008, kdy se bankovní systém ocitl na pokraji kolapsu. Na základě této nepříznivé situace později zkrachovala známá banka Lehman Brothers. Banka se zadlužila velkými investicemi do nekvalitních hypotečních úvěrů a poté, co se trh s nemovitostmi zhroutil, se dostala do finančních potíží. Ničím nekrytá toxická aktiva vlastnily i jiné banky. Nebylo jasné kolik a které. To způsobilo krizi důvěry a vyústilo v následnou krizi finanční.

K finanční krizi tehdy vedlo mnoho faktorů, jako bylo přílišné zadlužení, špatně zajištěné hypotéky, nedostatečný regulatorní dohled a další. I přesto se z této krize dokázaly zotavit téměř všechny země a mohly tak dále prosperovat. Nicméně v posledních několika dnech se ve světě udály další krachy bank a lidé se tak obávají, aby tato situace nevedla k podobné krizi jako v roce 2008, resp. ke krizi bankovní. Ta je charakteristická tím, že banky nemají dostatečnou likviditu a může vést u některých až k jejich úpadku. Jednou z příčin bývá nadměrné poskytování úvěrů, které nejsou včas placeny, ale také propad cen akcií či nemovitostí a tzv. run na banky.

Navzdory potížím ve finančním sektoru Evropská centrální banka zvýšila základní úrokovou sazbu o avizovaných 0,5 procentního bodu. Tento krok vzbuzuje mezi ekonomy jisté pochybnosti, protože byl upřednostněn cíl snižování inflace.

Jaké banky zkrachovaly a co k tomu vedlo?

Kalifornské úřady uzavřely 10. 3. 2023 SVB Financial Group, mateřskou společnost Silicon Valley Bank. Krach této banky je největším bankrotem banky v USA od roku 2008. SVB se specializovala především na technologické společnosti podporované rizikovým kapitálem. Dále byla uzavřena newyorská Signature Bank, což byla komerční banka s pobočkami pro soukromé klienty v New Yorku, Kalifornii, Nevadě a dalších. Měla osm oblastí podnikání, nicméně téměř čtvrtina jejích vkladů byla ze sektoru kryptoměn. Poslední uzavřenou americkou bankou byla Silvergate Capital. Banka se rozhodla ukončit operace a zahájit dobrovolnou likvidaci. Firma totiž utrpěla ztráty po kolapsu kryptoměnové burzy FTX.

Mají tyto bankroty vliv i na Evropu?

Dle dosavadních informací by tyto bankroty neměly nijak více ovlivnit evropské banky, jelikož  například na našem území nepůsobí banky s podobným obchodním modelem. I přesto však na bankrot amerických bank reagovaly ty evropské v podobě poklesu cen akcií. 

Největší pokles zaznamenaly akcie společnosti Credit Suisse, které se 15. 3. 2023 propadly o 24 %. Credit Suisse se totiž potýká dlouhodobě s vážnými problémy. Za posledních 5 let ztratily akcie této společnosti více než 86 % své hodnoty. Banka má dlouhodobě problém s risk managementem a lze říci, že je jakýmsi magnetem na nehody a různé skandály. Není tedy divu, že právě její akcie jsou za aktuálních tržních podmínek (po krachu SVB a Signature) pod velkým tlakem. Švýcarská centrální banka nicméně potvrdila pomoc Credit Suisse a poskytne jí tak likviditu ve výši 50 miliard švýcarských franků.

Očekávaný dopad na český bankovní sektor by měl být spíše mírný. V téhož dne klesly akcie českých bank, např. Erste odepsala přes 6 %, Komerční banka téměř 5 %. 

Co se lze očekávat?

Dochází-li k ubývání peněz ze systému, pak zpravidla do jednoho až roku a půl začínají problémy ve finančním systému a na trzích, pak zpravidla následuje recese. Peníze nám nyní znehodnocuje větší měrou inflace. Zvyšování sazeb vede k tomu, že si lidé méně půjčují, snižuje se tedy tzv. likvidita na trhu. Dochází ale také ke znehodnocování výnosů dluhopisů, jejich ceny totiž s rostoucími sazbami klesají. Investoři pak raději směřují peníze do více úročených vkladů. Dočasné ztráty z držby dluhopisů může způsobit problém právě bankám, pokud v nich svůj kapitál zhodnocovaly.

Vazby ve finančním sektoru nejsou z vnějšku dostatečně průhledné, proto plošně rostou obavy. České banky mají dostatek rezerv a likvidity k tomu, aby ustály současné problémy. O tom, zda to ustojí, ale rozhodne zejména chování jejich klientů. Pokud by začali své vklady mohutně vybírat (tzv. run), pak by se mohly dostat banky do potíží, popř. by vše rychle skončilo jako v případě Sberbank.

Je třeba se v současnosti bát o své úspory v českých bankách?

Jak už bylo řečeno, dopad na české banky by měl být minimální.V České republice banky nepracují s podobným obchodním modelem jako např. Credit Suisse. Navíc pravidelně pod dohledem ČNB procházely zátěžovými testy, které prokázaly dostatečnou odolnost. Mají konzervativní obchodní modely, dlouhodobě jsou ziskové a dobře kapitálově vybavené.  

Základní pravidla pro snížení rizik

  • Úspory rozložit do více bank působících v České republice. Snižuje se tím pravděpodobnost, že byste se ke svým penězům rychle nedostali v případě, kdyby některá z bank situaci neustála.
  • Na jedno rodné číslo v jedné bance mějte ideálně do 100 000 euro, což je hodnota pojištění vkladů. Odpovídá přibližně 2,4 mil. Kč.
  • Mějte rezervu v hotovosti ve výši až 3 měsíčních nezbytných výdajů domácnosti, nebo přibližně 10 procent z finančních aktiv.

Publikováno: 17.03.2023


Čtěte také:

Jak je to s invalidním důchodem a…

DavidDůchodyFacebook

Je možné obdržet výchovné i tehdy, kdy člověk pobírá invalidní důchod? Nebo se výchovné vztahuje pouze k lidem, kteří pobírají starobní důchod? Více se o této problematice dozvíte níže, kde…

Jak je to s invalidním důchodem a výchovným?

Jak řešit pokles příjmů?

AktuálněDavidPojištěníSpoření

Proč se díky inflaci snižují naše příjmy? Jak si můžeme příjmy pojistit či jaké pojištění zvolit? Popřípadě co dělat, pokud jsou naše výdaje příliš vysoké a nemůžeme si dovolit je navýšit.…

Jak řešit pokles příjmů?

Vstupuje do převodů penzijního…

DavidFacebookPojištěníSpoření

David na E15 odpovídá hodnotnými komentáři na problematiku týkající se převodu penzijního spoření dětí. V článku se dozvíte, jakou výhodu má spořit dětem více jak 10 let nebo kdy je třeba…

Vstupuje do převodů penzijního spoření dětí opatrovnický soud?