Test umělé inteligence: Hrozí finanční revoluce? (25. duben 2023)

Fenoménem posledních několika měsíců se stala umělá inteligence, která denně pomáhá milionům lidí s jejich různými dotazy. Otázkou ale je, zda je spolehlivá. Proto jsme se rozhodli umělou inteligenci podrobit testu pomocí dotazů mířených na finance


Je umělá inteligence spolehlivá?

Fenoménem posledních několika měsíců se stala umělá inteligence (dále UI, angl. AI, Artificial Intelligence), která denně pomáhá milionům lidí s jejich různými dotazy. Umělá inteligence je skupina systémů vytvořených za účelem efektivního provádění úkolů. 

Prozatím za nejlepší definici a tedy vznik pojmu umělá inteligence lze považovat Marvina Minského z roku 1967. Tedy pojem umělá inteligence je tu s námi již pěknou řadu let, nicméně do všeobecného mínění se tento pojem dostal teprve před několika lety. 

Jakou umělou inteligenci používají lidé nejvíce?

Pravděpodobně tou nejvýuživanější umělou inteligencí je ChatGPT (Generative Pre-trained Transformer), jejíž prototyp byl vydán 30. listopadu 2022. Tento prototyp si během několika týdnů získal mnoho pozornosti díky rychlým a relativně přesným odpovědím. V současnosti lidem dokáže poradit téměř ve všech oblastech, jako je programování, matematika, cizí jazyky, finance a další.

I přesto se často stává, že ChatGPT odpoví špatně či nepřesně, proto by na něj lidé neměli příliš spoléhat. Rozhodli jsme se tuto umělou inteligenci podrobit testu pomocí dotazů mířených na finance.

První dotaz: Do čeho nyní investovat s výnosem 6 % p.a.?

Odpověď GPT:

Je důležité si uvědomit, že investování je vždy spojeno s určitým rizikem a výnosy nejsou nikdy zaručené. Proto je důležité pečlivě zvažovat své možnosti a investovat pouze částku, kterou jste ochotni případně ztratit. S výnosem 6% p.a. existuje několik možností investování, které by mohly být vhodné, například: 

  1. Akcie s dividendou
  2. Podílové fondy
  3. Dluhopisy s vyšším výnosem

Je důležité si uvědomit, že každý typ investice má své výhody a nevýhody a neexistuje jedna univerzální odpověď na to, kam s výnosem 6% p.a. investovat. Proto je vhodné konzultovat své možnosti s odborníkem na investování, který Vám může pomoci najít optimální řešení vzhledem k Vašim cílům, rizikové toleranci a finanční situaci.

Naše zhodnocení:

GPT nám ukazuje, že konkrétní informaci nedostaneme. Výše uvedené návrhy jsou správné, ale měly by být položeny další otázky: Na jakou dobu chcete peníze investovat? Jaké máte zkušenosti a znalosti v oblasti investic, resp. rizikový profil? Kolik procent ze svých veškerých aktiv by tvořila tato investice? Jaká jsou ostatní aktiva? A další dotazy, které pokládá na začátku každý poradce, pokud chce navrhnout investici svému klientovi v souladu s jeho očekáváními.

Druhý dotaz: Lze očekávat další krachy bank v Evropě v roce 2023?

Odpověď GPT: 

Jako AI model nemohu předvídat budoucnost, protože vývoj na finančních trzích je ovlivněn mnoha faktory, jako jsou ekonomické a politické události, přírodní katastrofy, globální situace a mnoho dalších proměnných. Nicméně je důležité si uvědomit, že existují určitá rizika a výzvy, kterým evropské bankovní systémy v současné době čelí.

Některé z těchto výzev zahrnují například nízké úrokové sazby, které snižují ziskovost bank a mohou vést ke snížení investic a úvěrů, rostoucí regulační nároky na banky a zvýšenou konkurenci od nových hráčů na trhu, jako jsou fintech společnosti a digitální banky.

Z těchto důvodů existuje určité riziko, že některé banky v Evropě se mohou dostat do problémů a mohou mít potíže s udržením své stability. Nicméně evropské bankovní systémy jsou obecně poměrně regulované a stresové testy prováděné Evropskou centrální bankou mají za cíl zlepšit odolnost bankovního systému proti stresovým situacím.

Celkově lze říci, že budoucnost bankovního sektoru v Evropě závisí na mnoha faktorech, ale evropské banky mají k dispozici různé nástroje k ochraně proti stresovým situacím a udržení stability.

Naše zhodnocení: 

V tomto případě je odpověď GPT adekvátní a její obecnost postačuje, protože předovídat další krachy bank nemůže nikdo, pokud detailně nezná jejich provázanost. Provázaností je míněna nejen vazba mezi bankami, ale jaké úvěry poskytly, komu, jak se těmto dlužníkům ekonomicky daří apod. Tyto a další data nejsou známá, a proto nelze činit závěry. Můžeme jen předpokládat, že zvyšování úrokových sazeb úvěrů, nárůst dalších vstupních zdrojů, tlak na růst mezd apod. některé firmy neustojí a zkrachují, tím nesplatí své závazky bankám. Kolik jich bude? To opět nikdo neví. Je ale potřeba počítat s tím, že když zvednou centrální banky úrokové sazby, tak negativní efekty v ekonomice zpravidla zaznamenáme s ročním až 1,5letým zpožděním. 

Třetí dotaz: Jak ochránit peníze před vysokou inflací?

Odpověď GPT: 

Existuje několik možností, jak ochránit své peníze před vysokou inflací:

  1. Investice do komodit: Komodity jako zlato, stříbro nebo ropa mohou sloužit jako klasická ochrana proti inflaci. Tyto komodity se často považují za „bezpečné přístavy“, které si udržují hodnotu i v době, kdy jiné investice ztrácejí na ceně.
  2. Investice do nemovitostí: Investice do nemovitostí může být dobrým způsobem, jak chránit své peníze před inflací. Ceny nemovitostí mohou růst spolu s inflací a v případě pronájmu může být nájemné indexováno podle inflace, což pomůže udržet jejich hodnotu.
  3. Investice do akcií: Investice do akcií může být další způsob, jak chránit své peníze před inflací. Některé akcie jsou navíc spojeny s vysokými dividendami, které pomáhají udržet výnosy a ochránit před inflačními vlivy.
  4. Investice do zahraničních měn: Pokud inflace postihne pouze jednu měnu, může být výhodné investovat do zahraniční měny, která není tak ovlivněna inflací.

Je důležité si uvědomit, že každá investice je spojena s určitým rizikem a neexistuje jednoznačná odpověď na to, jak nejlépe ochránit peníze před inflací. Proto je důležité pečlivě zvažovat své možnosti a poradit se s odborníkem na investice, který Vám může pomoci najít optimální řešení vzhledem k Vašim cílům, rizikové toleranci a finanční situaci.

Naše zhodnocení:

GPT poskytl dobrý výčet možností ke zvážení. Mohli bychom vést polemiku, zda komodity, jako např. ropa, jsou vždy bezpečnými přístavy. Pokud bychom totiž nakoupili ropu (přes konkrétní fond), tak vzhledem k vývoji její ceny bychom dnes (duben 2023) byli na stejné úrovni jako v lednu 2008. Tedy za 15 let na nule, resp. ve ztrátě o započtenou inflaci! Znamená to tedy, že některé nástroje se vyplatí držet dlouhodobě, ale s některými se musí spíše spekulovat, aby byly ziskové.

Celkové zhodnocení:

ChatGPT dokáže poskytnou obecnou informaci, spíše pro přehled. V našich dotazech zpravidla odpověděl správně, v souladu s realitou. Jak ale konkrétně danou situaci řešit, takovou informaci neposkytl. Na konci často doporučil konzultaci s odborníkem.

I přes tyto závěry by nebylo správné ChatGPT zatracovat, protože lze očekávat v budoucnu její další rozvoj a zpřesňování. Extrémní úvaha pak vede k tomu, že pokud bude UI natolik vytrénovaná a schopná pracovat s obrovským množstvím dat, tak všichni její uživatelé patrně ztratí schopnost využívat rozdílů, které jim dává jejich invence, protože vždy dostanou jen tu nejvíce za správnou považovanou informaci, tj. všichni tu stejnou. Pak tu ale vzniká nebezpečí, že přílišná závislost na UI může ovlivňovat doslova masy pod taktovkou “vrchního” programátora, třeba i s nekalými úmysly. Uvidíme. Byli jsme jako lidé obdařeni rozumem a intuicí, a ty je třeba si zachovat za každých okolností. 

 

Publikováno: 25.04.2023


Čtěte také:

Vláda zpřísní předčasný důchod.…

AktuálněDavidDůchodyPojištění

Zpřísnění předčasného důchodu? Co bychom měli dělat? Jaké jsou možnosti v rámci penzijního spoření? Komentuje David v článku na E15.

Vláda zpřísní předčasný důchod. Pomoci může předdůchod z DPS

Jak je to s invalidním důchodem a…

DavidDůchodyFacebook

Je možné obdržet výchovné i tehdy, kdy člověk pobírá invalidní důchod? Nebo se výchovné vztahuje pouze k lidem, kteří pobírají starobní důchod? Více se o této problematice dozvíte níže, kde…

Jak je to s invalidním důchodem a výchovným?

Jak řešit pokles příjmů?

AktuálněDavidPojištěníSpoření

Proč se díky inflaci snižují naše příjmy? Jak si můžeme příjmy pojistit či jaké pojištění zvolit? Popřípadě co dělat, pokud jsou naše výdaje příliš vysoké a nemůžeme si dovolit je navýšit.…

Jak řešit pokles příjmů?