Prezident Václav Klaus vetoval zákon o důchodové reformě a vyvolal tím radost, zármutek a zároveň paniku. Máme se veselit, smutnit či podlehnout těžké depresi z nejistoty?
Zákon o důchodové reformě byl schválen v létě 2012, a tedy vejde v platnost i druhý pilíř – prezident Václav Klaus vetoval pouze prováděcí zákon. Zamítnutí prezidenta nepřišlo ve správný okamžik, ať je argumentace Václava Klause jakákoli, a spíše způsobí více potíží, než prospěchu. Počátkem roku 2013 tedy vstoupí v platnost druhý pilíř důchodové reformy v nedostatečně definovaném právním rámci, pokud se nepodaří prováděcí zákon sněmovnou protlačit navzdory prezidentova suspenzivního veta. Nyní tedy schází norma, která bude dostatečně definovat, jak bude s penězi účastníků druhého pilíře zacházeno.
Ačkoli mohou prezidentovi přidávat na politických bodech jeho dlouhodobé konzistentní názory na principy fungování EU, státní suverenitu a další témata, nyní přinejmenším svým rozhodnutím nemile překvapil. Zasáhnout měl dříve, pokud se domníval, že reforma neodpovídá širokému politickému konsensu, názorům odborníků a nemá podporu veřejnosti.
Důchodová reforma má své opodstatnění, ale její realizace během jednoho volebního období je nešťastná. Řada lidí nepochopila princip samotné reformy a netuší, co je to vlastně druhý nebo třetí pilíř, o důkladném pochopení prvního pilíře ani nemluvě.
Žijeme v zemi, kde nás na každém kroku čekají různá překvapení, ale nejvíce nám jich chystají naši politici. Není se čemu divit, že ekonomika strádá, neboť prodělává-li jakýkoli systém neustálé a téměř až nekoordinované změny, vytváří prostředí nejistoty a někdy i dobře míněné intervence jsou kontraproduktivní.
Publikováno: 24.09.2012
před 10 měsíci
Je možné obdržet výchovné i tehdy, kdy člověk pobírá invalidní důchod? Nebo se výchovné vztahuje pouze k lidem, kteří pobírají starobní důchod? Více se o této problematice dozvíte níže, kde…
před 10 měsíci
Proč se díky inflaci snižují naše příjmy? Jak si můžeme příjmy pojistit či jaké pojištění zvolit? Popřípadě co dělat, pokud jsou naše výdaje příliš vysoké a nemůžeme si dovolit je navýšit.…
před 11 měsíci
David na iDNES komentuje, kolik peněz může člověk přeplatit na pojištění, které v současné době již nemusí dávat smysl. Smlouvy leží doma v šuplíku desítky let a ve většině případech není…