Panika nad důchodovou reformou (24. září 2012)

Prezident Václav Klaus vetoval zákon o důchodové reformě a vyvolal tím radost, zármutek a zároveň paniku. Máme se veselit, smutnit či podlehnout těžké depresi z nejistoty?


Zákon o důchodové reformě byl schválen v létě 2012, a tedy vejde v platnost i druhý pilíř – prezident Václav Klaus vetoval pouze prováděcí zákon. Zamítnutí prezidenta nepřišlo ve správný okamžik, ať je argumentace Václava Klause jakákoli, a spíše způsobí více potíží, než prospěchu. Počátkem roku 2013 tedy vstoupí v platnost druhý pilíř důchodové reformy v nedostatečně definovaném právním rámci, pokud se nepodaří prováděcí zákon sněmovnou protlačit navzdory prezidentova suspenzivního veta. Nyní tedy schází norma, která bude dostatečně definovat, jak bude s penězi účastníků druhého pilíře zacházeno.

Ačkoli mohou prezidentovi přidávat na politických bodech jeho dlouhodobé konzistentní názory na principy fungování EU, státní suverenitu a další témata, nyní přinejmenším svým rozhodnutím nemile překvapil. Zasáhnout měl dříve, pokud se domníval, že reforma neodpovídá širokému politickému konsensu, názorům odborníků a nemá podporu veřejnosti.

Důchodová reforma má své opodstatnění, ale její realizace během jednoho volebního období je nešťastná. Řada lidí nepochopila princip samotné reformy a netuší, co je to vlastně druhý nebo třetí pilíř, o důkladném pochopení prvního pilíře ani nemluvě.

Žijeme v zemi, kde nás na každém kroku čekají různá překvapení, ale nejvíce nám jich chystají naši politici. Není se čemu divit, že ekonomika strádá, neboť prodělává-li jakýkoli systém neustálé a téměř až nekoordinované změny, vytváří prostředí nejistoty a někdy i dobře míněné intervence jsou kontraproduktivní.

Publikováno: 24.09.2012


Čtěte také:

Co s penězi, když ztrácejí na…

FacebookGlosy

David v článku na FinTag hovoří o tom, co s penězi, když ztrácejí na hodnotě. Proč jsou sazby tak vysoko a jaký ekonomický scénář lze očekávat? Co s dluhopisy, které jsou ve ztrátě? Jak…

Co s penězi, když ztrácejí na hodnotě

Černá stránka investice do zlata

Investice

Zlato se řadí ve škále oblíbenosti na jedny z nejvyšších příček, investoři zlato nakupují v dobách krizí a sází na něj, protože je považováno za zajišťovací aktivum. Vyplatí se ale do něj…

Černá stránka investice do zlata

Jak nastavit rodinný rozpočet v…

MédiaSpořeníÚvěry

Prožíváme období zdražování, energetická krize nám klepe na dveře, a proto se někteří z vás mohou ptát, co dělat s financemi v současné situaci. Jaké poplatky omezit, jak vysoké by měly být…

Jak nastavit rodinný rozpočet v současné situaci?