Investice a zhodnocení financí (5. leden 2015)

Přemýšlíte o investici? Hledáte způsoby jak vhodně investovat se zajímavým výnosem a snížením rizik? Nevíte do čeho investovat?


Proč investovat?

Téměř každý z nás je vlastníkem bankovního účtu. Zpravidla na výpisech nebo v internetovém bankovnictví pozorujeme, jak nám poplatky téměř nevině uhryzávají z našich peněz. Pokud už se těšíme z nějakého výnosu, pak zpravidla ani nepokrývajícího právě ony poplatky, o inflaci ani nemluvě.

Budeme hledat marně dlouhodobé výnosy na spořicích účtech či termínovaných vkladech, které ochrání naše peníze před průměrnou, dlouhodobou inflací. Je to prosté, banky nebyly vytvořeny pro zhodnocování našich peněz, ale za účelem podnikání a zisku. Úvěry od nich např. pomáhají realizovat různé podnikatelské záměry, což je pro ekonomiku nezbytné, nicméně peníze si opět půjčují od nás, jako věřitelů, které za důvěru odměňují úsměvným úrokem oproti úroku ze samotného úvěru.

Chceme-li tedy hodnotu našich peněz uchovat, pak řešením je jejich investování. Pokud investovat, pak je nutné vědět do čeho, aby naše peníze nejen nestrádaly inflací, ale i nevhodnou investicí.

Jak investovat?

Zcela zásadní, při rozhodnutí investovat je, k čemu takové peníze budu v budoucnu potřebovat a za jak dlouho, tj. mít konkrétní cíl, na co budou prostředky určeny. Pak je nutné vzít v úvahu postoj k riziku ve smyslu poklesu hodnoty investice a očekávaný výnos.

Špatně

Řada lidí, zprostředkovatelů investic, investičních specialistů apod. mnohdy neřeší to základní, na co budou peníze v budoucnu určeny a jaká je současná finanční situace člověka, který se rozhodl investovat; s tím je spojeno, že v případě rodinné finanční krize sahá i do zainvestovaných peněz s nemalou ztrátou.

Zvolit jednorázovou nebo pravidelnou investici? Je mezi nimi rozdíl?

Mezi způsoby investování, tj. jednorázově či pravidelně je rozdíl, a to minimálně, že jednorázovou investici musíte časovat na vhodný okamžik, jinak při následném pádu finančních trhů padá i hodnota vaší investice. Jak ale postupovat, chci-li např. dlouhodobě plánovat peníze na penzi?

Rád vám pomohu na tyto otázky odpovědět a vysvětlím i způsoby vhodného investování, které bude ušito na míru právě vám.
Řešení

Možná tápete jak a do čeho investovat, možná máte i špatnou zkušenost s investováním, každopádně vězte, že vám poradím, jak investovat, abyste mohli v budoucnu se zhodnocenými penězi zrealizovat své osobní cíle, a zároveň rozptýlím vaše obavy z investování, neboť zpravidla vyplívají ze špatných zkušeností, nedostatečné informovanosti a nesplněných cílů, na něž byly finance původně určeny. Problém nespočívá v investici samotné, problém je v jejím výběru - pojďme to společně vyřešit.

Publikováno: 05.01.2015