Finanční nezávislost ve stáří (2. leden 2015)

Jak spořit na penzi a má to vůbec smysl? Lze spoléhat pouze na stát? Vyřeší to penzijní připojištění?


Má smysl spořit na penzi?

Značně přetřásaným tématem dnešní doby je důchodový systém, a zda by jej měl pouze garantovat stát, či zda by měli sami občané spořit do některého z finančních nástrojů. Odpověď je jednodušší, než se zdá: "Každý neseme za sebe svou vlastní odpovědnost a spoléhat se pouze na někoho druhého, např. stát, nelze." Spořit má smysl, vždyť tím můžeme ovlivnit svou budoucí životní úroveň.

Penzijní připojištění to nevyřeší

Sám název Penzijní připojištění prozrazuje, že tento nástroj slouží k pouhému připojištění, nikoli k vyřešení situace v období penze. Jak tedy spořit, aby to mělo smysl a dokázalo vyřešit úroveň životního standardu ve stáří? Řešení je mnoho, dokonce existují i ta, kdy spoříte na penzi, ale máte kdykoli k penězům přístup a v případě nutnosti je můžete bez obav využít.

Správně

Představte si, že současnou životní situaci promítneme do budoucna a na základě hodnoty peněz ji nadefinujeme dle vašich aktuálních požadavků. Naprojektujte si svou vlastní penzi a buďte spokojenými důchodci.

Řešení

Rád vám poradím, jak vhodně spořit na penzi, využít podpory státu a peníze bezpečně zhodnocovat se zajímavým výnosem, který zamezí jejich znehodnocování inflací. Naplánujte si svou budoucnost, neboť ten kdo neplánuje, bývá mnohdy zaskočen.

Publikováno: 02.01.2015