Podnikatelé a finance (31. prosinec 2014)

Podnikatelé jsou poměrně ohroženou skupinou - více vydělávají a více platí. Jak tomu zabránit? Jak optimalizovat zbytečné výdaje?


Kdo to zaplatí?

Podnikatelé většinu svého času věnují podnikání, aby zachovali své firmy nejen při životě, ale zároveň jim zajistili skvělé vyhlídky do budoucna. Zajistit firmě a jejím zaměstnancům dostatek práce, je velmi nelehké a zejména pak v obtížných dobách, které čas od času přicházejí. Většinou již pak nezbývá mnoho sil na řešení dalších věcí a zpravidla podnikatelé, ať už jsou to fyzické osoby jako OSVČ, nebo majitelé obchodních společností, podléhají různým nabídkám finančních produktů, takže není problém se pak u takovýchto klientů setkat s řadou různých smluv, které se různě dublují a stojí na poplatcích mnohem více. Takový podnikatel pak platí více, ale dostává stejně či méně než běžný klient.

Vyděláváme-li více, pak i více ztrácíme

Právě podnikatelé jsou poměrně ohroženou skupinou lidí, kteří v tom veškerém podnikatelském shonu nakupují řadu finančních produktů a mnohdy i více prodělávají. Je to dáno tím, že mají méně času zjišťovat, zda podmínky, které od finančních institucí mají, jsou ty, které zajistí, že jejich peníze nebudou strádat. To že mnohdy strádají nejen na bankovních účtech, ale i v investicích či pojištění neustále dokladuje realita.

Příklady z praxe

Investice. Setkal jsem se s případy, kdy investiční poradce banky klienta lákal na zajímavou investici, která dosahovala v daném období nadstandardních výnosů, a ejhle, pak přišel pád finančních trhů. Bublina splaskla! Pro takové lidi to byla pohroma, neboť peníze měly určeny např. na realizaci podnikatelského projektu.

Pojištění. Mezi mé klienty patří např. podnikatel, který díky svým měsíčním příjmům (nad 100 000 Kč), měl několik životních pojištění, jež ho stála nemálo peněz. Pouhou optimalizací jsme dosáhli toho, že dnes má nejen vyšší zajištění, ale zároveň na poplatcích pojišťovnám ušetřil kolem 45 000 Kč ročně, které může nyní nechat pracovat a inkasovat z nich další zisky.

Upozornění!

Každé investici musí nejprve předcházet cíl, tj. na co mají být v budoucnu peníze použity. Pokud se řídíme pouze výnosy, pak nás vzniklá situace na finančních trzích může velmi nemile překvapit a zhatit naše plány.

Jak pro OSVČ tak pro majitele firem

Ať už jste fyzickou osobou podnikatelem nebo právnickou osobou, finance musíme řešit všichni. Zda peníze budou pracovat pro vás, nebo pro finanční instituce, je rozhodnutí, které máte ve svých rukou.

Publikováno: 31.12.2014